От с.Балик през Асар евлери, Монетарницата, Сандъкли маара, Гяур евлери и Шан кая
"На този етап на проучване това са едни от най-ранните скални манастири, документирани в Долнодунавските земи, Добруджа, на Балканите и въобще в Европа. Разположени са по бреговете на р.Суха и съседното сухоречие (при Думбравени), като най-голямото съсредоточие е около ранновизантийските кастели от ІV-VI в. до с. Балик (античната Адина), Оногур (античният Палматис) и Голеш (късноантичния Св. Кирил). Тук нагледно добиваме впечатление за основните монашески практики през V-VІ в."
Този цитат на ст. н. с. д.и.н. Георги Атанасов със сигурност е познат на всеки, който се е интересувал от темата. Още по време на миналогодишното идване тук ми хрумна идея за еднодневен маршрут, който минава през най-интересните места. И така на 18-ти април около 8:30 паркирахме колите пред кметството на с.Балик, откъдето до скалния комплекс Асар евлери има около 3 км. ходене.
Горе над скалата би трябвало да е византийската крепост, но по-интересното е в самата скала.
Една от няколкото пещери в основата на скалата отвежда в дъното на кладенеца.
Входа към една от килиите над кладенеца...
...и прозореца гледащ към реката.
Изглед от параклиса, едва забележимата дупка вдясно е входа...
...олтара...
...и трите гробни камери вдясно от олтара.
Килията северно от параклиса.
На около километър североизточно оттук се намира една интересно изглеждаща скала - Монетарницата.

Олтара и гробната камера в долната дупка.
На още 300-400 м. северозападно е Сандъкли Маара или Раклената Пещера, която предполага се, е служила за поребения.
Стълбата към втория етаж...
... и изгледа от него.
Прозорците и една от гробните камери в южната част на третия етаж.

Олтара и костницата в североизточната част.

На 700-800 м. североизточно е най големия комплекс в района - Гяур евлери.




Следва изкачване нагоре.
След около 3 км. ходене в посока с.Оногур се вижда язовира и скалата над него - Шан кая.
Отдалече дупките в скалата изглеждат недостъпни, но всъщност представляват прозорци на тунел дълъг 65 м., влизането в който става съвсем лесно през една цепнатина.
Поглед отвън.
Дупките в южния край на скалата, които си бях набелязал още предния път се оказаха недостъпни, но въпреки това се качих на ръба, където също трябва да е имало кале според легендите.
Язовир Оногур.
Северния ръб на Шан кая и скалите с пещерата отсреща.
Време беше да се връщаме, но почти всички се съгласиха с идеята, която бях подхвърлил да видим и още една скална църква наречена Вълчановата стая. Село Брестница, което е най-близката изходна точка се оказа почти безлюдно, а от асфалта по пътя до него не е останало почти нищо. Успяхме все пак да стигнем.
Изглед от втория етаж - вижда се пропадналия под и добре оформения таван.
По някаква случайност следващите два уикенда също бяха свързани с ходене по скални манастири, така че ще има продължение по темата.
Една от няколкото пещери в основата на скалата отвежда в дъното на кладенеца.








Изглед от втория етаж - вижда се пропадналия под и добре оформения таван.
7 коментара:
Поздравявам Ви и се възхищавам на това което правите. За информация екопътеките по река Лева до Боров Камък и божия мост са изградени от Българската асоциация за селски и екологичен туризъм /БЬСЕТ/ и ПП " Врачански балкан". Ако някой иска да посети района може да се обади в управлението на Парка и ще получи пълна информация за маршрутите и обектите. Освен ако обича сам да бъде откривател.
Николай Панайотов - БАСЕТ
Изключително приятна и полезна статия! Благодарение на нея с приятелката ми успяхме да си организираме една прекрасна разхода до място, за което не бяхме предполагали че съществува. Малко се лутахме, докато намерим Шан кая.
За съжаления явно объркахме посоката и тръгнахме на север - оказа се, че другите интересни неща са в посока югоизток :( Все пак ще повторим ходенето ни много скоро.
Едно предложение - ще е много полезно, ако успеете да сложите и карти с точните местонахождения на обектите (чрез Google Maps примерно).
Благодаря Ви. Явно много сте се потрудили, защото освен посоките имате и добра информация. Бях там преди няколко дни, но ми беше трудно да запомня наименованията. Сега си подреждам албумите, правя малки клипчета от снимките и търсейки информация попаднах на сайта Ви. Имахме и забавни моменти. По пътя от с. Балик до скалния комплекс минахме през огромни ниви от зряла царевица. Първо забелязахме по синурите странно растение, а по-късно видяхме, че то се разпространява на всички посоки. С изненада установихме: канабис. Иначе относно Шан Кая-стига се много лесно от с. Онугур. С кола по асфалт, а след това пътят е черен но равен и пак може с кола. Давам линк към клипчето ми. В началото ще видите пътя.
http://www.youtube.com/watch?v=L0m0rx9Nbz0&feature=share&list=UUx_W0qa2uu7Dc3A699FdGxA
Много интересно! Ще го посетя в скоро време.
ЧЕ НАШИТЕ ЗЕМИ СА СВЕЩЕНИ ГО ПОТВРЪЖДАВАТ И ТЕЗИ СКАЛНИ СВЕТИ ОБИТЕЛИ.МНОГОЗНАЧИМОТО ЗА РАННОХРИСТИЯНСКИЯ ЕВРОПЕЙСКИ СВЯТ.ЧЕ САМО СЛЕД ОКОЛО ПОЛВИН ВЕК СЛЕД ПОЯВАТА НА ПАЛЕСТИНСКИТЕ МАНАСТИРИ,КАНЬОН СУХАТА РЕКА ПРИЮТЯВА ОТШЕЛНИЦИ И СЕ СЪЗДАВА КИНОВИЯ ЗА ОТСЕДНАЛ ПОДВИЖНИЧЕСКИ ЖИВОТ.ДЪЛБОК ПОКЛОН И МИР НА БЛАЖЕНИТЕ ИМ ДУШИ!(СИГУРНО НЯКОИ СА ВДЪЛБАЛИ ИМЕНАТА СИ?!).
Zhiveia v Tolbuhin. Opitvam se da nameria kak tochno se stiga vhoda na Asar Evleri manastir (karta, kratko opisanie i dr.). Kade moga da nameria?
Публикуване на коментар
Коментарите ви са с dofollow линкове и без модериране от моя страна ... засега
(Ако има проблем с публикуването на коментари през Mozilla пробвайте с друг браузър)